Jakie w dzisiejszych czasach istnieją̨ sposoby wytwarzania energii elektrycznej przez człowieka? Jest to bardzo ważne pytanie ponieważ wybory jakie dokonany będą miały wpływ na nasze życie.

 

Obecnymi sposobami wytwarzania energii przez człowieka jest spalanie substancji:

 

 ► stałych (np. węgiel brunatny, węgiel kamienny) –  ten sposób wytwarzania energii jest najpopularniejszy w Polsce  ze względu na łatwy dostęp do surowca i jego przystępną cenę. W kraju  wykorzystywany jest on w ponad 80%.

► płynnych (np. ropa naftowa) – to najczęstszy sposób wytwarzania energii                                 w transporcie ze względu na ogólną dostępność cieczy. Niestety, powszechny dostęp do surowca nie jest korzystny dla środowiska naturalnego, ponieważ reakcja spalania paliw kopalnych, której skutkiem jest wytwarzanie ciepła oraz zanieczyszczeń, wiąże się  z blisko 20% zgonów na świecie.    

► gazowych, czyli gazu ziemnego najczęściej używanego do kotłów gazowych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych w celu pozyskania ciepła wytwarzanego w czasie reakcji spalania. Niestety, także i tu efektem ubocznym działań są zanieczyszczenia w postaci dwutlenku węgla czy tlenku azotu.

Następnymi sposobami na wytwarzanie energii jest rozszczepianie jąder atomowych które podczas tego procesu wydzielają bardzo dużo ciepła,następnie ta energia oddawana wodzie która pod wysokim ciśnieniem napędza turbine. Jest to teroretycznie energia czysta ,lecz podczas rozczepiania atomów powstają odpady radioaktywne które trzeba magazynować w specjalnych miejscach np. w nieczynnych kopalniach.

Energię możemy pozyskać również z odnawialych źródeł energii takich jak:

► Promieniowanie słoneczne takie jak kolektory słoneczne oraz fotowoltaika- jest to instalacja oze ,która wykorzystuje pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego na  energię cieplną oraz elektryczną. Fotowoltaika jest to obecnie najszybciej rozwijają się instalacja OZE w Polsce.

►Turbiny wiatrowe -używają wiatru zmieniając go na energię mechaniczną a następnie na elektryczną. 

►Wodór-jest to gaz który coraz bardziej wchodzi na rynek paliw. Jego główna zaletą jest to że jego spalanie jest zeroemisyjne.  

Jaki jest wpływ produkcji energii z źródeł nieodnawialych na środowisko?

Niestety jest to duży negatywny wpływ.Takie jak np.

►Smog-Jest to globalny problem głównie dużych aglomeracji,spowodowany tranportem,ogrzewaniem domów,płonięciem lasów itp.Niestety przez najbliższe lata nie jesteśmy w stanie w Polsce zapobiec smogu ,lecz są prowadzone programy które zachęcają do wymiany pieców w domach ze starych kotłów na nowe nowe ekologiczne.

►Zmiany klimatu-W przypadku zmian klimatu wpływ nieodnawialnych źródeł energii jest bardzo duży ze względu na pogłębianie dziury ozonowej w atmosferze przez co temperatura na ziemii się podyższa mimo tego ,że powinna się obniżać ponieważ oddalamy sie od słońca.

►Wycinka lasów tropikalnych-Ameryka Południowa jest bogata w złoża naturalne m.in. ropa,węgiel itp.Lecz do wydobycia trzeba wyciąć zielone płuca naszej ziemii co negatywnie wpływa na naszą ziemie.

►Również jednym ze skutków są milardy ton plastiku który jest produkowany z ropy. Plastik jest bardzo dobrym materiałem do wielu rzeczy ,lecz ludziom nie opłaca się recykling przez co plastik albo jest palony albo wyrzucany do oceanu.Przez co albo zanieczyszczamy powietrze trującymi substancjami lub karmimy zwierzęta tworzywem sztucznym a dobrym przykładem są zółwie które zjadają reklamówki , ponieważ pod wodą plastikowa reklamówka wygląda jak meduza którymi się żywi.

 

Społczene i zdrowotne skutki zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych.

Głównymi skutkami zdrowotnymi są choroby dróg oddechowych,lecz również zanieczyszczenia powietrza powoduje takie choroby jak nowotwory oraz wiele innych chorób.Również jednym ze skutków jest nasze osłabienie,problem z zasypianiem a także jesteśmy zdecywanie mniej wydajni,łapiemy różne alergie oraz infekcje.

►Głównymi skutkami społecznymi są migracja ludzi z terenów które grożą zalaniu przez podyższanie się wody w morzach oraz oceanach,a także ograniczone możliwości wychodzenia z domu przez smog.

 

Wyczerpywanie się surowców kopalnianych w ostatnich latach stał się jednym z ważniejszych tematów.

Węgla w Polsce starczy na najbliższe dziesięciolecia ,również podobnie jest z ropą na świecie ,a także z gazem ziemnym. Niestety w Polsce węgiel będzie wydobywany do skutku ponieważ napędza ona największą elektrownie w Polsce .

Ludzie próbują w tej chwili szukać  lepszych odpowiedników brudnej enrergii ,dzięki czemu branża OZE się rowija i może zapobiec zmianom klimatycznym.

 

Źródła:Wikipedia.pl,forumprzestrzeni.slaskie.pl,inżynieria.com,