Sprawdźcie jaki jest wpływ na środowisko budynku Waszej szkoły.

Obliczcie zużycie energii. Zróbcie to przez dodanie zapotrzebowania wszystkich urządzeń elektrycznych, które w nim pracują. Określcie oddzielnie zużycie każdego pomieszczenia, a następnie je zsumujcie. Wykorzystajcie do tego nasz kalkulator: zużycie energii elektrycznej w szkole.

Pamiętajcie, że liczycie tylko zużycie energii elektrycznej. Nie bierzcie pod uwagę energii, która jest potrzebna do ogrzania domu przez np. kocioł węglowy. Wyjątkiem jest szkoła z ogrzewaniem elektrycznym!

Dowiedzcie się z jaką emisją CO2wiąże się takie zużycie i jak można jaka liczba drzew jest potrzebna, żeby pochłonąć ten dwutlenek węgla (na potrzeby obliczeń przyjmujemy, że wybrane przez Was budynki zasilane są prądem z elektrowni węglowej).

Pomoże wam w tym kalkulator: Emisja i kompensacja CO2 oraz ekonomia rozwiązań fotowoltaicznych. Wpiszcie w odpowiednie pole – Masa spalonego paliwa –  wynik z obliczenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Kalkulator wyliczy ile węgla musi zostać spalone, żeby wytworzyć zakładaną ilość energii i ile CO2Emisja CO2 – w związku z tym zostanie wyemitowane do atmosfery. Następnie przeliczy ją na liczbę drzew, które są potrzebne do pełnej kompensacji emisji – Kompensacja CO2.

Pamiętajcie, że ilość CO2, którą pochłania drzewa jest uśredniona. W rzeczywistości zależy od wielu czynników, przede wszystkim gatunku i wieku drzewa. Druga rzecz, o której należy pamiętać – kalkulator podaje ile drzew pochłonie roczną emisję budynku w ciągu ich całego życia. Oznacza to, że jeśli Wasz wynik to np. 20 drzew, to mieszkańcy domu musieliby co roku sadzić 20 drzewek, żeby skompensować swoją emisję CO2.

W kolejnym kroku – Dobór systemu fotowoltaicznego – dowiecie się jaka moc systemu fotowoltaicznego jest potrzebna do pokrycia  zapotrzebowania badanego domu. Będziecie do tego potrzebować nasłonecznienia w danym miejscu, które odczytacie z mapy nasłonecznienia Polski. Przydadzą się również dane dotyczące dachu – kąt nachylenia i azymut czyli kąt odchylenia od południa. Jeśli Wasz dach skierowany jest wprost na południe, azymut wynosi 0. W przypadku wschodu lub zachodu, wynosi 90. Jeśli Wasz dach jest skierowany na południowy zachód, azymut to 45 stopni itp. W części – Liczba modułów systemu PV – podzielcie moc całego systemu przez moc pojedynczego modułu fotowoltaicznego.  Uzyskacie liczbę modułów, która jest odpowiednia dla budynku. Moc paneli jest różna w zależności od ich jakości i technologii, ale dla potrzeb ćwiczenia przyjmujemy 250 W (0,25 kW).

Dalsze obliczenia przeprowadźcie kolejno w częściach: wydajność systemu fotowoltaicznego, koszt instalacji fotowoltaicznej, wartość prądu wyprodukowanego we własnej instalacji fotowoltaicznej.