Aby przekonać innych ludzi do swoich racji musicie najpierw sami zdobyć wiedzę w temacie, o którym będziecie się wypowiadać.

Zanim dowiecie się, czemu warto inwestować w Odnawialne Źródła Energii i czym jest fotowoltaika, należy zacząć od podstaw. Dowiedzcie się jak w tej chwili wytwarzana jest energia i jakie ma to skutki dla środowiska naturalnego. Pamiętajcie o różnych rodzajach energii – elektrycznej, cieplnej i tej wykorzystywanej w transporcie. Czym są zanieczyszczenia powietrza? Czym są zmiany klimatu? Jaka jest geneza tych zjawisk? I przede wszystkim, jak wpływają na ludzi?

Starannie poszukajcie źródeł tej wiedzy. Porozmawiajcie z nauczycielami fizyki, geografii czy biologii. Odwiedźcie bibliotekę szkolną i publiczną. Szukajcie informacji w Internecie czy w czasopismach. Weryfikujcie wszystkie informacje. Sprawdzajcie czy są aktualne i zgodne ze współczesną wiedzą naukową. Upewniajcie się co do danych, szukając ich potwierdzenia w innych źródłach. Ciekawe artykuły i dokumenty oraz linki do stron internetowych znajdziecie na naszym portalu, ale nie ograniczajcie się do tego i szukajcie też na własną rękę.

Żeby pokazać, że rzeczywiście znacie się już na tym temacie, napiszcie krótki referat prezentujący Waszą wiedzę. Dzięki temu sędziowie w konkursie będą mogli przekonać się, czego się nauczyliście. Koniecznie pamiętajcie o podaniu źródeł.

Uwaga! Tylko uczennice i uczniowie mogą tworzyć raporty i uzupełniać treści. Z kolei tylko opiekun/opiekunka zespołu może przesłać raport do oceny.