Referat nr. 1
Odnawialne Źródła Energii (OZE) to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku.
Rodzaje OZE:
-Słońce,
-wiatr,
-woda,
-energia jądrowa,
-energia geotermalna,
-biomasa,
-biogaz.
Technologie OZE:
– Kotły na biomasę – na system ogrzewania składa się kocioł z instalacją grzewczą rozprowadzającą ciepło po ogrzewanych pomieszczeniach.
– Turbiny wiatrowe – elektrownia wiatrowa składa się z wirnika oraz generatora, który wytwarza prąd z energii kinetyczne. Mikroelektrownie wiatrowe wytwarzają 40 W energii elektrycznej, a małe do 200 kW.
– Turbiny wodne – energia wodna przetwarza się na energię elektryczną (hydroenergetyka, często opartą na spiętrzeniach uzyskanych dzięki zaporom wodnym)..
– Pompy ciepła – urządzenia przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, zgromadzoną w powietrzu, gruncie czy wodzie i z tzw. energii otoczenia na ciepło użytkowe służące do ogrzewania budynków, ciepłej wody lub chłodzenia.
– Mikrobiogazownie – instalacja przetwarzające odpady organiczne na energię. Składa się z komory fermentacyjnej, zbiornika na biogaz oraz agregat kogeneracyjny, służący do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
– Kolektory słoneczne – służą do przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło, stosowana Są istotną częścią instalacji grzewczej ciepłej wody użytkowej (cwu) lub wspomagającej ogrzewanie pomieszczeń (CO) w budynku;
– Fotowoltaika – opis w referacie drugim.
Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z 20 maja 2016 roku : „Efektywność energetyczna to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, albo w wyniku wykonywanej usługi niezbędnej do uzyskania tego efektu.”
Sposoby zwiększenia efektywności energetycznej:
– stosowanie izolacji termicznej budynków,
– modernizacja oświetlenia,
– poprawę izolacji instalacji przemysłowych,
– ograniczenie strat związanych z poborem energii biernej (pulsującej między źródłem energii, a odbiornikiem, nie zamienionej na pracę użyteczną lub ciepło)
– stosowanie wydajniejszych technologii lub procesów produkcyjnych.
Korzyści wynikające ze zwiększenie efektywności energetycznej:
– oszczędności w wydatkach za energię elektryczną,
– ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń,
– poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie wydatków zdrowotnych,
– bezpieczeństwo narodowe (zmniejszenie importu energii z zagranicy, spowolnienie tempa wyczerpania krajowych zasobów energii).
Sytuacja Polski na tle innych krajów w aspekcie korzystania z OZE
Udział Polski w OZE wciąż pozostaje niski. W 80% korzystamy z węgla, a według URE, wykorzystanie energetyki odnawialnej w naszym kraju (w 2016 roku) stanowiło zaledwie 7%, a w roku 2019 – 9%. W 2015 roku, Polska zajęła 21 miejsce w rankingu użycia OZE w państwach Unii Europejskiej. Nie są to dobre wyniki na tle innych krajów, np. Szwecji, (gdzie udział OZE w 2015 wynosił 53,9%) czy Finlandii (39,3%).
Rozkład procentowy OZE w Polsce za 2019r (GUS) prezentuje się następująco:
Biopaliwa stałe – 65,56%
Energia wiatru– 13,72%
Biopaliwa ciekłe –10,36%
Biogaz –3,15%
Energia słoneczna – 1,40%
Odpady komunalne –1,08%
Energia geotermalna – 0,26%
Wspieranie finansowe mikroinstalacji OZE w Polsce
Program „Czyste Powietrze ” to program, którego celem jest walka ze smogiem, w ramach tego projektu właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą wyremontować źródła ciepła i termomodernizację domu. Wysokość dotacji z wcześniej wspomnianego programu wynosi od 30 do 37 tysięcy złoty, o dotację z programu „Czyste Powietrze” złożono już 222 120 wniosków. Projekt ten nawiązał porozumienie z 1156 gminami, a łączna wartość wsparcia wyniosła prawie 4 miliardy złotych!
Taryfy FIT – formy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – tzw. system taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff).
Net metering – czyli oprocentowanie netto to usługa dotycząca wytwórcy a zarazem konsumenta energii z mikro instalacji fotowoltaicznej, w takim rozliczeniu odejmuje się ilość energii zakupionej z sieci od ilości energii wyprodukowanej we własnej instalacji.
WFOŚIGM – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej jest to instytucja finansowa, która zajmuje się m.in: wspieraniem działań proekologicznych, zarządzaniem funduszami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.
Na oficjalnej stronie WFOŚIGM znajdują się informacje o takich projektach jak m.in: Program Czyste Powietrze , Moja Woda.
Źródła:
https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/co-to-jest-net-metering-i-jak-to-wyglada-w-praktyce.html
https://www.wfosigw.katowice.pl/o-funduszu.html
https://www.europarl.europa.eu/ftu/pdf/pl/FTU_2.4.8.pdf
https://www.rachuneo.pl/artykuly/odnawialne-zrodla-energii-w-polsce
Referat nr. 2
Fotowoltaika jest uznawana za najbardziej przyjazną środowisku technologię wytwarzania energii elektrycznej .Fotowoltaika zajmuje się przekształcaniem energii słonecznej w energię elektryczną, która następnie trafia do gniazd elektrycznych w domach. Pozyskiwaniu energii elektrycznej nie towarzyszą żadne zanieczyszczenia środowiska.
Panele fotowoltaiczne, które używane są do wytwarzania energii, składają się z:
- ogniw fotowoltaicznych – zachodzi w nich zjawisko fotowoltaiczne, czyli zjawisko fizyczne, które polega na wytwarzaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego,
- licznik dwukierunkowy – mierzy przepływ prądu,
- falownik – przekształca prąd stały na prąd zmienny.
Jak panele fotowoltaiczne produkują prąd?
- Światło słoneczne pada na panele fotowoltaiczne.
- Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne i powstaje prąd stały.
- Falownik przekształca prąd stały na prąd zmienny, który trafia do gniazdek i zasila sprzęty domowe.
- Prosument wykorzystuje od 70% do 80% prądu, reszta trafia do sieci.
Rodzaje systemów fotowoltaicznych:
- on-grid – skład instalacji to: panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja mocująca oraz licznik dwukierunkowy. System ten działa w sposób napisany powyżej. Umożliwia on sprzedaż wyprodukowanej energii do sieci energetycznej.
- off-grid – system ten, różni się od poprzedniego tym, że nie można sprzedawać energii w sieciach energetycznych. Sprzedaż jest uniemożliwiona, ponieważ prąd gromadzony jest w akumulatorach. Instalacje off-grid są droższe od on-grid
- hybrydowy – jest to połączenie systemu on-grid z off- grid. System składa się z paneli fotowoltaicznych wspieranych dodatkowym zasilaniem z turbiny wiatrowej, generatora prądu lub sieci publicznej.
Czynniki mające wpływ na działalność fotowoltaiki:
- nachylenia dachu (o niskim nachyleniu lepiej działają latem, o wysokim – zimą; w Polsce optymalne nachylenie -35 stopni),
- natężenie promieniowania słonecznego,
- kąt padania na ogniwo,
- warunki atmosferyczne,
- orientacji paneli względem południa
- zacienienia
Prosument – osoba, która posiada własną instalacje fotowoltaiczną.
Jak obliczyć czas zwrotu inwestycji ?
W Polsce średnie gospodarstwo domowe zużywa w ciągu roku 4000kWh energii.
- 1 kWh energii to ok. 0,6 zł
- instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW daje prąd o wartości 2200 zł rocznie
- instalacja 4 kW kosztuje inwestora 30 tys zł
- przy takiej cenie na zwrot inwestycji trzeba czekać prawie 14 lat (przy wzroście cen za energię elektryczną okres ten będzie się skracał)
Źródła:
https://www.rachuneo.pl/artykuly/fotowoltaika-i-jak-dziala
https://fotowoltaikaonline.pl/efektywnosc
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_fotowoltaiczne
Piotr Kardasz „Energia – powstawanie, przetwarzanie”, Wrocław 2017