1. Obecnie najpopularniejszym sposobem wytwarzania energii jest wydobywanie i spalanie węgla głównie brunatnego ale także kamiennego. Inne źródła energii to  energia że słońca i wiatru. Ze znalezionych informacji wynika że w 2016r. 65% światowej energii zostało wyprodukowane z paliw kopalnianych pokroju węgla brunatnego czy kamiennego. Tamte dwa źródła produkują zbyt mało energii by zaspokoić zapotrzebowanie na energię we wszystkich domach w Polsce.
  2. Spalanie paliw kopalnianych pokroju węgla brunatnego czy kamiennego jest niebezpieczne ponieważ powstaje podczas tego procesu szkodliwy smog który zagraża nie tylko ludziom ale też zwierzętom i roślinom.
  3. Smog powoduje on u ludzi groźne choroby układu oddechowego takie jak: rak płuc, astma  czy niewydolność oddechowa. Smog powoduje także zmiany klimatyczne polegające na topieniu się lodowców, zimy bywają zbyt ciepłe i padają kwaśne deszcze co niezbyt dobrze wpływa na rośliny.
  4. Surowce  które są spalane prędzej czy później się z kończą i elektrownie nie będą w stanie dostarczyć tyle energii ile będzie potrzebne. Jedyne rozwiązanie na tamten  moment było by zbudowanie dużej ilości elektrowni jądrowych które zaspokoiły by potrzeby ludzi. Zważając na to że elektrownie te są bardzo niebezpieczne i reaktory w nich często się przegrzewają i mogą doprowadzić do eksplozji i mogą skazić pół powierzchni polski, tak jak to było w Czarnobylu czy w Fukishimie.
  5. Jako ciekawostkę dodamy że do najważniejszych gazów będących przyczyną efektu cieplarnianego zalicza się dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), podtlenek azotu (NO2). W przeciwieństwie do smogu emisja gazów cieplarnianych jest niewidoczna – nie widzimy ich i nie odczuwamy dwutlenku węgla czy metanu. Zmiana klimatu jest dla nas zjawiskiem bardzo złożonym – wpływa na nią wiele czynników, które do zrozumienia w pełni wymagają wiedzy z wielu obszarów nauki.